Na sociálních sítích se objevil příspěvek, v němž autorka líčila, jak starší žena na zastávce zničehonic upadla a „zůstala ležet v bez vědomí“. Zážitek určitě nepříjemný. Pojďme se ale podívat na chybu, která se v postu objevila. (Každý máme nějakou nemoc z povolání.) Jde o spojení „v bez vědomí“.
V případech BEZ VĚDOMÍ nebo BEZVĚDOMÍ se nechybuje tak často. Podle mě proto, že se spojení „zůstal v bezvědomí“ zažilo mnohem intenzivněji a druhou variantu používáme zřídka. Obě jsou přitom správně. Ovšem jen za předpokladu, když je použijeme v odpovídajícím kontextu. A naopak špatné užití některé z nich vede k docela slušnému obsahovému guláši.
Vím, že víte. Proto si jen pro matičku Moudrost zopakujme, jaký je mezi oběma variantami rozdíl.
Bez vědomí
Variantu BEZ VĚDOMÍ užijeme ve vyjádření, kterým upozorňujeme na skutečnost, že někdo vykonal něco bez našeho vědomí (bez rozmyslu, bez uvědomění si dosahu svého počínání). Například, když hlava rodiny bez vědomí manželky koupí letní dovolenou v místě konání mistrovství světa ve fotbale.
Další příklady:
Bez mého vědomí si vzala klíče od auta.
Musela jednat bez (vlastního) vědomí, když v tomhle zapadákově otevřela restauraci.
Mám pocit, že politici rozhodují bez vědomí i svědomí.
Tato varianta je složená z podstatného jména vědomí a předložky bez. Vědomí v tomto případě označuje mysl, psychiku, uvědomění, uvědomování, myšlení.
Bezvědomí
Pojem bezvědomí znamená vážný zdravotní stav, do kterého člověk upadne například v souvislosti se svým onemocněním. Bezvědomí si můžeme navodit také po pádu, po úrazu po psychickém šoku a podobně. (Případně tím, že se manželka dozví o té dovolené na mistrovství ve fotbale.) Jedná se o dlouhodobou nebo dočasnou ztrátu schopnosti vnímat vnější podněty a reagovat na ně. (Pokud je člověk v dlouhodobém bezvědomí, dostává se do tzv. kómatu.)
Příklady:
Honza sjížděl sjezdovku, spadl a do nemocnice ho odvezli v bezvědomí.
Žena se udeřila do hlavy a zůstala ležet v bezvědomí.
Cyklista je po nehodě v bezvědomí, ale dýchá.